Įpročiai klampinantys į skolas

Įpročiai klampinantys į skolas

Keturi pagrindiniai įpročiai, verčiantys įsiskolinti

Įsiskolinimą gali suprasti antros klasės aritmetiką išmanantis vaikas – jei išleisime daugiau nei uždirbame, įsiskolinsime; jei ir toliau išleisime daugiau nei uždirbame, tikriausiai įklimpsime į skolas. Greitieji kreditai dar nieko neišgelbėjo.

Išspręsti šią lygtį galime elgdamiesi priešingai: vietoj to, kad išleistume daugiau nei uždirbame, pradėkime uždirbti daugiau nei išleidžiame. Likutį atidėkite skolai padengti ir netrukus jos nebeliks. Jei vis atsidėsite likusius pinigus, tuoj sukaupsite dideles santaupas, kurios pravers sulaukus pensinio amžiaus ir padės gyventi „ilgai ir laimingai“.

Ir kas gi pasakė, kad nėra jokio ryšio tarp matematikos ir laimės!

Šis straipsnis būtų buvęs labai trumpas, jei aš neturėčiau paprastų skaičiavimo problemų. Tačiau štai mano bėda: aritmetika, kaip ir bet kuri kita sąvoka, mums aiškina „kas yra kas“. Kokia yra dabartinė padėtis? Kas bus padaryta? Vis dėlto daugumai veiksmų ir pokyčių reikia paaiškinimo „kaip“. Kitaip tariant, jei norime išbristi iš greitos paskolos skolų, mums reikia išsiaiškinti:

Kaip sustoti išlesti daugiau negu uždirbame?

Mano atsakymas į šį klausimą – pakeiskite pinigų tvarkymo įpročius. Dauguma gyvenimo aspektų, įskaitant finansus, yra įprastiniai, nes dažniausiai darome tai, ką esame įpratę. Įpročiai padaro gyvenimą įmanomu, nors kartais jie gali pasenti ir labiau trukdyti mūsų egzistencijai nei ją gerinti.

Jei jau esame įsiskolinę, tai parodo, jog mūsų piniginiai įpročiai paseno ir juos reikėtų iš naujo peržiūrėti. Tikiu, jog yra keturi pagrindiniai įpročiai, verčiantys įsiskolinti: neišmanymas, pusiausvyros trūkumas, blogas įsitikinimas, veiksmo stoka.

Neišmanymas

Sakoma, kad nežinojimas yra palaima. Netikėkite!

Nežinojimas bet kurioje gyvenimo srityje yra bėda, kurią reikią kaip įmanoma greičiau ir efektyviau išspręsti. Ryškiausiai tai matoma finansų tvarkyme ir turto kaupime. Neišmanymas laiko mus skolose keturiais skirtingais būdais:

 • Asmeninės finansinės situacijos nežinojimas stabdo mus nuo veiksmų ėmimosi;
 • Neišmanymas apie pinigus ir pinigų valdymą atima iš mūsų pasirinkimo laisvę;
 • Platesnio ekonominio vystymosi neišmanymas neleidžia kontekste matyti, suprasti ir pakeisti asmeninę finansinės situacijos;
 • Nežinojimas apriboja uždarbį ir laiko mus prastai apmokamuose darbuose;

Matote? Pasakykit man dar kartelį, kad nežinojimas yra palaima.

Gelbstinčioji priemonė?

Albertas Einšteinas kartą pasakė, kad išsilavinimas – vienintelis dalykas trukdantis jam mokytis. Aš nuoširdžiai sutinku. Taigi…

Jei norite atprasti nuo neišmanymo įpročio, pradėkite mokytis ir prisiminkite, mokytis galima apie įvairius dalykus. Pavyzdžiui:

 • Peržiūrėkite finansines ataskaitas, naudokitės technologijomis valdant asmenines banko sąskaitas (taip pat ir kreditus), išsiaiškinkite konkrečius skaičius (pajamas, išlaidas, grynąją vertę);
 • Išmokite esminio pinigų valdymo ir ugdykite asmenines finansinio atsakingumo savybes;
 • Sekite ekonomikos pokyčius (ne tik savo šalyje, bet ir pasaulyje). Prisiminkite, kad ekonomika susijusi su politika;
 • Išsiaiškinkite, kokia kompetencija padėtų gauti geriau apmokamą darbą ir mokykitės naujų įgūdžių.

Keisti neišmanymo įprotį pradėkite jau dabar! Būtinai įsidėmėkite du dalykus:

 • Išsimokslinimas – tai, ką žinote ir mokate daryti; mokslinis laipsnis – tik diplomas. Siekite išsimokslinimo!
 • Nemanykite klaidingai apie geriausiai apmokamas specialybes. Užtenka paminėti, kad žinomiausios sąskaitybos įmonės retai samdo žmones, turinčius apskaitininko diplomą, – daug jų darbuotojų yra išsilavinę filologai, istorikai ar filosofai.

Pusiausvyros trūkumas

Prieš daugelį metų graikų filosofas Sokratas pasakė, kad santūrumas, susilaikymas – tai kelias į sėkmę. Svarbu žinoti standartus ir mokėti juos analizuoti. Kitais žodžiais tariant, svarbu pastebėti ir sekti balansą.

Asmeniniuose finansuose, kaip ir gyvenime, pusiausvyra yra kelias į finansinę gerovę. Neįmanoma pasiekti finansinės gerovės nežinant ir neanalizuojant, kokia yra mūsų „norma“, kiek mums „užtenka“.

Pusiausvyros analizavimas yra sudėtingas užsiėmimas, tad dažnai galime atsidurti kraštutinumuose. Pavyzdžiui, jei prarandame saiką valgydami, nutunkame arba nusilpstame; jei perkame daiktus be saiko, apsikrauname įvairiais griozdais. Pradedame skolintis ir įklimpstame, jei neturime finansinės pusiausvyros.

Gelbstinčioji priemonė?

Išsiaiškinkite, kiek jums „užtenka“, nuspręsdami, kokio norite gyvenimo ir ką norite jame turėti. Atsiminkite:

 • Pinigai neturi prasmės, jei jie negerina jūsų gyvenimo;
 • Galvodami apie kitokią ateitį, matykite save ne toje situacijoje, kokioje esate, bet toje, kokioje norėtumėte būti.

Blogas įsitikinimas

Tie, kurie tiki, kad mes priimame sprendimus pasikliaudami faktais, klysta. Visi mūsų sprendimai pagrįsti faktų interpretacija ar nuomone apie faktus. Netikite? Esate kviečiami į eksperimentą: prisiminkite, kada paskutinį kartą girdėjote „faktą“ ir atsiminkite savo reakciją. Tai buvo jūsų nuomonė, ar ne?

Iš tiesų situacija yra blogesnė, kadangi mes, žmonės, esame linkę save apgaudinėti ir mūsų įsitikinimai dažnai būna klaidingi, kas tik geriau parodo, jog mūsų asmeninė nuomonė taip pat gali būti klaidinga. Kaip tai susiję su įsiskolinimu? „Ak, aš turiu kreditą, bet juk galiu jį bet kada grąžinti“ arba „nusipirksiu šį…“ (įrašykite pasirinktą nereikalingą daiktą). Turiu kreditą, bet jis toks didelis, kad tai, jog truputį išleisiu, nieko nepakeis.“

Mano mėgstama frazė: „susitvarkysiu su skola, kai turėsiu daugiau pinigų (pakels algą ar paveldėsiu)“.

Turiu jums žinių – ne šitaip viskas veikia. Žmonės pradeda grąžinti skolas, kai jie nusprendžia, kad turi pakankamai pinigų. Iki tol gelbsti netgi menkiausia atidėta suma.

Kaip pakeisti blogo įsitikinimo įprotį?

Atidžiau įvertinkite prielaidas ir netgi, jei reikia, pakeiskite jas. Bandykite daugiau nei manykite.

Veiksmo stoka

Nedaug ką galima pasakyti, tik tiek, kad daugumos žmonių gyvenimai susideda iš sugalvotų ketinimų. Iš kur aš žinau? Na, aš irgi taip gyvenau! Mano gyvenimas pradėjo keistis tik tuomet, kai aš pradėjau veikti.

Priemonė atrodo apgaulingai paprasta – pradėkite veikti!

Taigi…

Neišmanymas, pusiausvyros trūkumas, blogas įsitikinimas ir veiksmo stoka – tai įpročiai, užkertantys kelią į finansinę gerovę ir laikantys mus įsiskolinusius. Pakeisti šiuos įpročius sunku, bet tikrai visomis prasmėmis verta!

Atminkite, jei šiuo metu jūs bedarbis, greitas kreditas tikrai nėra geriausia išeitis. Plačiau galite paskaityti šiame puslapyje.